Na pewno chcesz, by Twoja strona była bezpieczna. Masz w końcu na niej nie tylko swoją ofertę, blogowe wpisy, czy sklep, ale też dane swoje i innych osób. Są różne sposoby ochrony swojej strony. Pierwszym krokiem jest utworzenie bezpiecznego hasła.
Łatwe do zapamiętania hasła są też zazwyczaj łatwe do złamania. Z kolei bezpieczne hasło, które ochroni Twoją stronę, trudno zapamiętać. Czy można to pogodzić? Może istnieją jakieś sposoby, by można było pogodzić te dwie rzeczy?
Sprawdź, czy Twoje hasło chroni
czy Twoje hasło znajduje się w rankingu najpopularniejszych haseł?
co rok tworzone są rankingi haseł, które są najczęściej używane podczas zakładania kont w popularnych serwisach (tutaj możesz podejrzeć ranking z 2021). Sprawdź, czy Twoje hasło się tam nie znajduje, a jeśli tak, to zmień je jak najszybciej.
czy wszystkie Twoje hasła są takie same?
może Twoje hasło jest trudne do zapamiętania i odgadnięcia, ale za to używasz je do wszystkich kont pocztowych czy mediów społecznościowych, które masz? Uwierz, że ktoś, kto w końcu złamie Twoje hasło, sprawdzi je na wszystkich Twoich dostępnych kontach, przez co możesz stracić dostęp nie do jednego, a do kilku (lub wszystkich!) Twoich miejsc w sieci.
czy Twoje hasło jest słowem?
nieistniejące słowa trudniej jest odgadnąć. Wymyśl słowo nieistniejące w żadnym języku. Możesz to łatwo sprawdzić, wpisując je w wyszukiwarkę.
czy Twoje hasło ma co najmniej 8 znaków?
im więcej znaków, tym większe bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo jest więcej możliwości różnych kombinacji.
czy Twoje hasło składa się z różnej wielkości liter, cyfr i znaków?
to oczywiste, że takie hasło jest dodatkowym utrudnieniem dla osób, które chcą się włamać na nasze konto. Jest jeszcze więcej kombinacji do sprawdzenia.
Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, czas wprowadzić zmiany. Czytaj dalej i sprawdź jak utworzyć hasło, które chroni.
Bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasło
KROK PO KROKU
1. Utwórz co najmniej ośmioliterowe słowo, które coś dla Ciebie znaczy, ale nie ma go w słowniku. Mogą to być dwa lub trzy połaczone ze sobą słowa;
2. Zobacz, czy można zamienić litery na cyfry lub znaki, a jeśli tak – zrób to;
3. Dodaj gdzieniegdzie wielką literę. Najlepiej niech to nie będzie początek hasła, żeby uniknąć oczywistości.
Twoje hasło jest gotowe! bezpieczne!
Przykład
pumnianov
pum – od pumpkin; nia – od dynia; nov – od november
p^mn!4no<
p^Mn!4no<
Nie możesz nic wymyślić, albo zapamiętać swojego hasła?
Skutecznym narzędziem ułatwiającym tworzenie i przechowywanie bezpiecznych haseł, może okazać się Menedżer haseł, który automatycznie uzupełni stosowną kolumnę podczas logowania do serwisu czy usługi bez potrzeby każdorazowego wpisywania ciągu znaków.
Masz już swoje hasło, które składa się z ciągu liter, cyfr i znaków? Pamiętaj też, by je w odpowiedni sposób przechowywać oraz nie dzielić się nim, jeśli nie ma takiej potrzeby. A jeśli musisz, sprawdź jak to zrobić w bezpieczny sposób:
0 komentarzy