Jak bezpiecznie przekazać hasła?

Bezpieczeństwo w internecie

Jeśli pracujesz online, to w którymś momencie będziesz zmuszona przekazać hasła innej osobie.  Może to być hasło do profilu na stronie internetowej, do skrzynki pocztowej czy jakiegoś systemu. Jak to bezpiecznie zrobić?

Tryb poufny w Gmail

Większość z nas używa Gmaila jako swoją główną lub dodatkową skrzynkę email. Gmail może Ci się przydać podczas udostępniania haseł. 

Zalety:
 • wysyłanie wiadomości i załączników w trybie poufnym zapewnia ochronę zawartych w niej danych
 • możesz określić datę ważności emaila lub w każdej chwili anulować do niego dostęp
 • odbiorca wiadomości poufnej nie może jej skopiować, drukować, przekazywać dalej czy pobierać
 • możesz wymagać autoryzacji SMS, by odbiorca mógł przeczytać email.
Jak wysłać wiadomość poufną przez Gmail?
 1. Otwórz Gmaila na komputerze lub telefonie.
 2. Kliknij Utwórz.
 3. Na komputerze: Kliknij Tryb poufny
  Włącz tryb poufny
  w prawym dolnym rogu okna
  W aplikacji na telefonie: Kliknij trzy kropki, znajdujące się u góry po prawej stronie, a następnie Tryb poufny.
 4. Ustaw datę ważności i kod dostępu:
  • Jeśli wybierzesz „Brak kodu dostępu z SMSa”, odbiorcy, którzy korzystają z aplikacji Gmail, będą mogli bezpośrednio otwierać wiadomość. Natomiast ci odbiorcy, którzy nie korzystają z Gmaila, otrzymają kod dostępu e-mailem.
  • Jeśli wybierzesz „Kod dostępu z SMSa”, odbiorcy otrzymają kod dostępu SMSem.
 5. Kliknij Zapisz.

Źródło instrukcji i więcej informacji znajdziesz tutaj.

Hasło w pliku chronionym hasłem

Ta opcja może Ci się przydać, jeśli możesz skontaktować się z osobą, której przekazujesz hasła, na dwa sposoby, np. mailem i sms. 

Jak przekazać hasło w pliku chronionym?
 1. Wyślij informację o tym,do czego będzie służyć hasło w wysłanej wkrótce paczce. Może być mailem, sms, przez połączenie głosowe.
 2. Utwórz dokument tekstowy, który zawiera hasło. Dokument taki możesz stworzyć nawet w Notatniku. Ma zawierać tylko hasło i nic poza tym. 
 3. Zapisz plik. Najlepiej niech ten dokument nie ma nazwy „Hasło”. Może to być na przykłąd data, jakieś nieznaczące słowo czy też ciąg cyfr. 

4. Spakuj paczkę za pomocą programu WIN Rar:

 • Naciśnij prawą stroną myszy na zapisany dokument. Pojawi się pasek narzędzi. Odszukaj napis „Add to archive…” [1]. Kliknij w napis.
 • Pojawi się okno „Archive name and parameters”. Na dole po prawo zobaczysz przycisk „Set password…” [2]. Kliknij w niego.
 • Teraz nadasz hasło. W pierwszym polu (Enter Password) wpisz bezpieczne hasło, a w kolejnym (Reenter password…) powtórz wyżej wpisane hasło. Jeśli chcesz podejrzeć, czy w obu polach hasła są takie same – możesz zaznaczyć kwadrat Show password. 
 • Skopiuj i zapisz wpisane hasło, żeby móc je podać osobie, której wyślesz plik, a następnie potwierdź zapisane hasło wciskając OK i w kolejnym oknie rówież OK.

Obok dokumentu z hasłem pojawi się nowy plik – książki zapięte paskiem [4]. To właśnie ten plik wysyłasz emailem. Hasło do niego prześlij innym kanałem komunikacji, np. sms lub przez komunikator. 

Menadżer haseł

Menedżer haseł to aplikacja, która generuje losowe i unikatowe hasła oraz przechowuje je w bezpieczny, szyfrowany sposób w pamięci komputera lub telefonu.

Najpopularniejsze aplikacje przechowujące hasła:

Każdy menadżer haseł powinien mieć możliwość szyfrowanego udostępnienia. Ja korzystam z 1Password i dlatego, że znam i przetestowałam tę aplikację, mogę ją polecić. 

Jak przekazać hasło przez 1Password?

Poświęć minutę na obejrzenie filmu i dowiedz się, jak przekazać hasło.

Przez telefon

Jest to  najszybsza opcja z całego zestawienia. Po prostu umów się na krótką rozmowę telefoniczną z osobą, której przekazujesz hasło i je podyktuj, uwzględniając przy tym oczywiście wielkość liter.

Nie wysyłaj hasła

Zanim wyślesz hasło z dostępem do swojej strony czy konta na facebooku, sprawdź, czy możesz utworzyć dla współpracownika jego własne konto i nadać mu odpowiednią rolę (aministratora, redaktora, itp.). Jest to wspaniała opcja, ponieważ nie ma konieczności zmiany Twojego hasła, a kiedy zakończy się współpraca, wystarczy, że usuniesz konto podwykonawcy i utraci on dostęp do strony. Dowiedz się, jak dodać administratora strony na WordPressie (klik).

Bezpieczne przekazanie haseł współpracownikowi czy podwykonawcy to jedna z najwazniejszych rzeczy, o które warto zadbać w swojej firmie. Dzięki użyciu któregoś z powyższych sposobów będziesz mieć pewność, że zrobiłaś wszystko, by Twoje dane byly odpowiednio chronione.

Mogą Ci się spodobać

0 komentarzy

Cześć! Jestem Mariola.
Miło mi gościć Cię w moim zakątku internetu. Miejsca, które tworzę, działają z misją i to chcę pokazać w projektach. Twoja wymarzona strona, dopasowane grafiki i współgrający z nimi newsletter mogą tworzyć całość, przyciągającą klientów. Sprawdź więcej

Pin It on Pinterest